خطوط درهم

خطوط درهم‌برهم کاغذ دیواری اتاق برای من تداعی‌کننده‌ی تصاویر خاصیه. تصاویری که ساخته‌ی ذهن و تخیل منه و کسی اونها رو نمیبینه. کسی اونها رو همونطور که من میبینم نمیبینه. هرکس به اون خطوط درهم‌برهم نگاه کنه تصاویری میسازه که مختص به اونه و ساخته‌ی ذهن و تخیل خودش. حتی شاید چیزی جز مشتی خطوط بی‌معنی نبینه. میبینی؟ میشه به یک تصویر واحد نگاه کرد ولی ازش تعابیر واحدی نداشت. ممکنه به تعداد آدمهایی که به یک تصویر نگاه میکنن تعابیر متفاوت وجود داشته باشه. تعابیری که به پیش‌فرضها،گذشته، تصورات و شخصیت آدمهایی که بهش نگاه میکنن بستگی داره. و هیچ‌وقت نمیشه گفت کدوم تعبیر درست یا کدوم غلطه. درست و غلط برای این تعابیر معنادار نیست. هیچکس نمیدونه منظور اصلی پشت این تصویر چیه فقط هرکس متناسب با روحیاتش ازش استنباطی میکنه.

خیلی از تصاویر زندگی هم همینجوره.آدمها از وقایع دوروبرشون متناسب با تفکرات،روحیات، قوانین و پیش‌فرضهاشون برداشتهای متفاوتی میکنن. برداشتهایی که معیاری براشون نیست که بشه بهشون مهر تأیید یا مهر باطل زد. و این نکته‌ی ظریفیه! برداشت تو با بقیه متقاوته ولی این معنیش این نیست که تو درست میگی و بقیه غلط یا عکسش. فقط معنیش اینه که هرکدوم فرضهای متفاوتی دارین که به نتایج متفاوتی منجر میشه. اگر اینو بفهمی کمتر در مورد مردم قضاوت میکنی. بذار هرکس معنی‌ که میخواد رو از خطوط درهم‌برهم زندگی استخراج کنه. تو هم معنی خودتو داشته باش و شیوه‌ی نگاه کردن خودتو. و سعی کن  شیوه‌ی نگاه کردنتو بهبود بدی. این تنها چیزیه که دست توئه و تنها چیزی که مهمه. حقیقت اینه که آدمها با دیدگاههای متفاوتی به تصاویر نگاه میکنن و تو نمیدونی اگه جای اونها بودی چه دیدگاهی داشتی. پس به جای تلاش برای قضاوت راجع به دیدگاه‌های بقیه سعی کن از تفاوتشون با دیدگاهت یاد بگیری. تفاوت دیدگاه آدمهاست که باعث رشد میشه. به تفاوت دیدگاه بقیه با خودت احترام بذار و گوش کن تا دیدگاهتو گسترده کنی. اگر بیتعصب به تصویری که دیگران از خطوط درهم‌برهم زندگی استخراج میکنن گوش بدی میبینی که چیزهای زیادی هست که نمیبینی و چیزهای زیادی که باید یاد بگیری.

پ ن: دلم میخواست ی تصویر مناسب بذارم برای این نوشته.. البته ی تصویر هم پیدا کردم ولی خوب نشد بذارم! به هر حال نوشته از عکس مهمتره هرچند عکس میتونه به درک حسش کمک کنه! 

/ 6 نظر / 10 بازدید
مهدي

سلام انجمن گفتگو در ارتباط با مسائل مختلف ایجاد شده است. امیدوارم با فعالیتتون بتونیم این انجمن رو در موضوعات مختلف گسترش بدیم. شما ميتونين موضوعات موردنظرتون رو در بخش ارتباط با مديريت مطرح كنيد تا نسبت به ايجادشون اقدام بشه. www.forum.porforoush.com info@porforoush.com

احسان آقایی

سلام جالب بود به اندازه ی تمام آدم ها تفر و نگاه وجود داره فقط کافی بدونیم بقیه هم حق دارن اونجوری که دوست دارن ببینن و فکر کنن درست مثل ما به من هم سر بزن

لیلا

آره :) من وقتی بچه بودم کاشی های دستشویی رو شبیه مغازه ی اسباب بازی فروشی می دیدم، همیشه برای خودم انتخاب می کردم [نیشخند] پُره کاشیه این زندگانی :)

احمد

به نظر من عکس رو بذار، من که درکم پایینه.

سجاد

باشد که عظمت در نگاه تو باشد!

غزال

مرسی احسان! آره دقیقاَ مهمه بدونیم که بقیه هم مثل ما حق دارن با دیدگاه خودشون نگاه کنن! آره لیلا زندگی پر از کاشیهایی که میشه هزار نقش توشون دید! منم ی عادتی تو این مایه‌ها داشتم و دارم!![نیشخند] احمد من میخواستم عکس و بذارم ولی عکس چندان همراهی نکرد منو!! ممنون سجاد! شاید این جمله چکیده ی این نوشته است!